تبلیغات
دوران ما - بینش ‏آخرالزمانیِ ‏اهلِ ‏کتاب ‏ ARMAGEDON
دوران ؛ دوران ماست

بینش ‏آخرالزمانیِ ‏اهلِ ‏کتاب ‏ ARMAGEDON

یکشنبه 15 اسفند 1389 08:36 ب.ظ

نویسنده : مسعود حیدری
ارسال شده در: ارماگدون جنگی بزرگ برای نابودی بشریت(جنگ جهانی چهارم) ،
عنوان مقاله: بینش ‏آخرالزمانیِ ‏اهلِ ‏کتاب ‏ ARMAGEDON
موضوع: آرمگدون
نویسنده کتاب، گریس هال سل، در کودکی در ناحیه‏ای در تگزاس آمریکا با افکار بنیادگرایانه مسیحی پرورش یافته است. بنیادگرایی مسیحی در گذشته بر سلوک اخلاقی صحیح تکیه داشت، ولی در دهه‏های گذشته صرفاً سیاسی شده است. به بنیادگرایان، لقب تجدید حیات‏ یافته نیز داده می‏شود. این مسئله شامل یک نوع تجربه بیداری معنوی و یا صرفا گرایش به افکار سیاسی خاص می‏باشد. آنها معتقدند تاریخ بشر در طی نبردی در آخرالزمان به نام آرماگدون به پایان می‏رسد و نقطه اوج آن ظهور دوباره مسیح است؛ پس از آن داوری نهایی برای همه مردگان و زندگان انجام می‏شود. نویسنده برای تحقیق در زمینه بینش آخرالزمانی در مسیحیت، کتاب زمین، سیاره بزرگ مرحوم از هال لیندسی را که در سراسر دهه 70 میلادی، پرفروش‏ترین کتاب بوده است مطالعه می‏کند.
این مکتب می‏گوید خداوند مقرر کرده است که بشر هفت مرحله یا هفت مشیت الهی را از سر بگذراند که یکی از آنها نبرد هسته‏ای آرماگدون است. این نظام مشیت الهی‏گرایی نامیده می‏شود. با آغاز این جنگ وحشتناک، رستگارشدگان به آسمان‏ها عروج خواهند کرد و از مصیبت جنگ در امان خواهند بود. برنامه‏های عامه‏پسند تلویزیونی کشیشان پروتستان در آمریکا که حدود 60 میلیون بیننده دارند، پیوسته می‏کوشند مردم را متقاعد سازند که به‏جای صلح باید در پیِ جنگ باشند. آنها با نقل آیات انجیل سعی می‏کنند ثابت کنند که ما در دوره آخرالزمان هستیم. اینان چون اعتقاد دارند اسراییل باید مقر فرود آمدن دومین ظهور مسیح باشد، سعی دارند پرستش سرزمین اسراییل را به یک آیین مذهبی بدل سازند. آثار سیاسی قرار گرفتن معتقدین به مشیت الهی‏گرایی در سمت‏های حساس ایالات متحده می‏تواند بسیار نگران‏کننده باشد. به‏عنوان مثال، جیمس وات به‏عنوان وزیر کشور اسبق ایالات متحده، در کمیته مجلس نمایندگان اظهار داشت: به علت ظهور دوباره و قریب‏الوقوع مسیح، نمی‏توانم خیلی درِ بند نابودی منابع طبیعیِ خودمان باشم. پیام مشیت الهی‏گرایان، منحصر به مرزهای ایالات متحد نیست. این گروه در اوت 1985 نمایشی را به صحنه آوردند که نخستین کنگره مسیحیان صهیونیست نام گرفت. در اوایل دهه 90، آمریکائیان به بیش از 1400 رادیوی مذهبی گوش می‏دادند. اکثریت هنگفتی از 80000 کشیش بنیادگرای پروتستان که روزانه از 400 ایستگاه رادیویی سخن‏پراکنی می‏کنند، هواخواهان مشیت الهی‏گرایی هستند. برخی از مشهورترین این افراد عبارتند از: پت رابرتسون، جیمی سواگارت، جیم باکر و جری فال ول.
مدرسه‏های انجیلی بسیاری، چه فرقه‏ای چه فرافرقه ای در سراسر آمریکا اصول خداشناسی آرماگدون را بر پایه پرستش اسرائیل تعلیم می‏دهند. تعداد این مدارس در حدود 200 موسسه و دارای حدود 100000 دانشجو می‏باشند. این دانشجویان پس از فراغت از تحصیل، کشیش پروتستان می‏شوند، به میان مردم می‏روند و این دیدگاه را تبلیغ می‏کنند. اما آرماگدون؛ که در اصل هار مجدو می‏باشد، به معنی کوه مجدو است. مجدو در شمال فلسطین اشغالی در کرانه غربی رود اردن واقع شده و در طول تاریخ، شهری استراتژیک بوده است. این شهر بر سر راه شرق و غرب و شمال و جنوب قرار داشته است و تبعاً جنگ‏های بسیاری در آن رخ داده است. در صحیفه «حزقیال نبی»، درباره این جنگ آمده است: باران‏های سیل‏آسا و تگرگ سخت آتش و گوگرد، تکان‏های سختی در زمین پدید خواهند آورد؛ کوه‏ها سرنگون خواهند شد، صخره‏ها خواهند افتاد و جمیع حصارهای زمین منهدم خواهد گردید. کشیشان بنیادگرا این توصیفات را نشانه مبادله سلاح‏های تاکتیکی هسته‏ای می‏دانند. آن‏ها معتقدند مسیح ضربه نخست را وارد خواهد کرد. او سلاح نوینی را به کار خواهد برد که اثری شبیه بمب نوترونی دارد: در کتاب زکریای نبی آمده است: «گوشت ایشان در حالتی که بر پای‏های خود ایستاده‏اند کاهیده خواهد شد و چشمانشان در حدقه گداخته خواهد گردید و زبان ایشان در دهانشان کاهیده خواهد شد.»
برخی معجزات در طی این نبرد روی خواهد داد: از جمله نهر فرات خشک خواهد شد. در این تهاجم همه اعراب به اضافه کنفدراسیون روسیه و ایران به اسراییل هجوم خواهند برد. دجّال وارد خاورمیانه می‏شود و تندیس خود را در معبد یهودی نصب می‏کند و تقاضا می‏کند که همه جهان آن را به جای خداوند بپرستند. کشیشان بنیادگرا زمانی کمونیست شدن روسیه را نشانه آخرالزمان دانستند. به تبع این نگرش، آنها اعتقاد قلبی به قراردادهای صلح خاورمیانه ندارند و آنها را پایدار نمی‏دانند. لانگ، مدیر تحقیقات انستیتو کریستیک در 1985 افشا کرد که «رونالد ریگان»، رئیس جمهور آمریکا، معتقد به ایدئولوژی آرماگدون بوده است. رونالد ریگان در طی همه سال‏های زندگی خود تحت تاثیر آموزش مادرش «نل ریگان» بود که گفته می‏شود زنی بسیار معتقد به کتاب مقدس بوده است. خود وی گفته است که ایمانش را مدیون مادرش است. «الینگ وود» که خود یکی از معتقدان پر و پا قرص پرستش اسراییل و از جمله نبرد آخر الزمان است، گفته است که او و فرماندار ریگان اغلب با هم می‏نشینند و درباره پیشگویی‏های کتاب مقدس به بحث و گفت‏وگو می‏پردازند. ریگان در یک مجلس شام می‏گوید:
«این نبی خشمگین عهد قدیم، حزقیال است که بهتر از هر کسی، قتل عامی که عصر ما را به ویرانی خواهد کشید را پیشگویی کرده است» و سپس با خشم تندی درباره کمونیست شدن لیبی سخن می‏گوید و اظهار عقیده میکند که «این علامت آن است که فرا رسیدن آرماگدون، دور نیست». ریگان همچنین در یک مصاحبه گفته است اعتقاد دارد که تجدید حیات پیدا کرده است. دادن لقب «امپراتوری شیطانی» به روسیه توسط وی که بعدها در زبان سیاستمدارن آمریکایی مصطلح شد، از همین بینش سرچشمه می‏گیرد. اصول آموزش هواخواهان «مشیت الهی» این است که قبل از استقرار پادشاهی جهانی مسیح مطابق پیشگویی‏های کتاب مقدس، ابتدا می‏بایست یهودیان به اسراییل بازگردند، سپس دولت یهود تاسیس شود و کلام خدا برای همه امت‏ها تبلیغ شود. آنها معتقدند یک روز یک یهودی افراطی، قدس را منفجر خواهد کرد تا در جای آن معبد سلیمان بازسازی شود، مراسم قربانی یهود از نو آغاز شود و سپس نوبت به آرماگدون خواهد رسید.
حفاری‏هایی که در زیر قدس انجام می‏شود به منظور کشف آثار معبد سلیمان است تا ثابت شود معبد سلیمان در همین مکان فعلی قدس بوده است. در نتیجه با این توجیه به خراب کردن قدس و تاسیس معبد سلیمان در جای آن بپردازند. در حالی که مسلمانان بیم دارند هدف از این حفاری‏ها فرو ریختن خودبه‏خودی مسجدالاقصی باشد.
 دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: یکشنبه 29 اسفند 1389 04:12 ب.ظ